Département de science politique | Faculté des sciences sociales | Université Laval                                      Se connecter

Comités 2014 - 2015

Voici la liste des treize (13) comités sur lesquelles la Tunisie siège cette année ainsi que les trois (3) différents topics qui pourront être débattus par les étudiants :

General Assembly First (GA1)

  1. Prohibiting Lethal Autonomous Weapons Systems
  2. The Control of Biological Weapons in Today's Modern Era
  3. Confidence-Building Measures in a Regional and Subregional Context

Délégués : Étienne Garant & Khalil Soussi 

General Assembly Second (GA2)

  1. Women in Development
  2. The Impact of Migration on Development
  3. Adapting to Globalization: The New International Economic Order and the Green Economy

Délégués : Éric Blouin & Dominic Ste-Marie

General Assembly Third (GA3)

  1. Development and the Rights of Indigenous Peoples
  2. The Right to Privacy in the Digital Age
  3. Eliminating Racial Discrimination, Xenophobia and Related Intolerances

Déléguéss : Corinne Blanchet & Wynnie Fankap

Special Committee on Peacekeeping Operations (C-34)

  1. Strengthening Regional Arrangements in Africa
  2. Enhancing Robust Mandates to Deal with Complex Crises
  3. Enhancing the Use of Technology in Peacekeeping Missions

Déléguées : Rébecca Marcotte & Catherine Morency

Economic and Social Council Plenary (ECOSOC Plen)

  1. Mainstreaming Youth in the Post-2015 Development Agenda
  2. Fostering Sustainable Development Pratices through Gender Equality and the Empowerment of Women
  3. Social and Economic Integration through Sustainable Urbanization

Déléguées : Amandine Lavennal & Daniella Tshefu

Economic Commission for Africa (ECA)

  1. Innovative Financing for Africa's Transformation
  2. Access to Energy
  3. Including Vulnerable Population in Economics and Social Development

Délégués : Matthew Hung & Hélène Soyer

Economic and Social Commission for Western Asia (ESCWA)

  1. Social and Economic Implications of Refugee Influx in the ESCWA Region
  2. Meeting Growing Energy Demands
  3. Countering Radicalization through Social and Economic Development

Délégués : Tristan Lemelle & Marie-Pier Morin

United Nations Environment Programme (UNEP)

  1. Financing International Climate Technology Transfer
  2. Sustainable Development in the Arctic
  3. Promoting Resource Efficiency in Urban Development

Délégués : Vincent Carrier & Stéphane Chum-Chhin

United Nations High Commissioner for Regugees (UNHCR)

  1. The Syrian Refugee Crisis
  2. Protecting the Civil, Political, and Socioeconomic Rights of Refugees
  3. Protecting Refugees from Human Trafficking

Délégués : Enya Bouchard & Simon Ferey

United Nations Educational, Scientific and Cultural Organization (UNESCO)

  1. Empowering Youth through Access to Information and Communication Technology and Media
  2. Improving Water Security through Natural Resource Management
  3. Safeguarding Intangible Cultural Heritage

Délégués : Jérémie Larivière & Simon Pagé de Varennes

World Food Programme (WFP)

  1. Empowering Women and Girls in the Fight against Hunger
  2. Humanitarian Assistance in the Central African Republic and South Sudan
  3. Disaster Risk Management and Food Security in Natural Disaster Situation

Déléguées : Aline-K. Katchikian & Sarah Zahabi

Committee on the Exercise of the Inalienable Rights of the Palestinian People (CEIRPP)

  1. International Action for the Release of All Palestinian Political Prisoners
  2. Strengthening Partnerships with Civil Society
  3. Promoting Cooperation through Shared Water Resources

Délégués : Blandine Sixdenier & Issiaka Sibidé

Non-Proliferation Treaty Review Conference (NPT Rev-Con)

  1. Advancing Technical Cooperation in the Peaceful Use of Nuclear Energy
  2. Article X and Measures to Address Withdrawal from NTP
  3. Denuclearization of the Korean Peninsula

Délégués : Arianne Beauchamp-Gutkin & Antoine Kergadallan