Département de science politique | Faculté des sciences sociales | Université Laval                                      Se connecter

Comités 2017 - 2018

                                                                                     *GENERAL ASSEMBLY*

General Assembly First Committee (GA1) 
1. Cyber Security and Protecting against Cyber Warfare   
2. Measures to Strengthen International Counter-Terrorism Efforts
3. Combating the Illicit Trade in Small Arms and Light Weapons

Delegates: Noémie Bussière & Constance Lortie 
Head Delegate: Mme Clémence Bernard

General Assembly Second Committee (GA2)
1. Implementing the Paris Declaration on Aid Effectiveness and the Accra Agenda for Action
2. The Role of Urbanization in Sustainable Development
3. Sustainable Tourism for Poverty Eradication

Delegates: Elizabeth Cantin & Antoine Clément
Head Delegate: M. Vincent Côté

General Assembly Third Committee (GA3)
1. The Right of Peoples to Self-Determination
2. The Elimination of All Forms of Religious Intolerance
3. Ensuring Equitable Access to Education

Delegates: Annie-Pier Bacon & Maria Dinu
Head Delegate: Mme Catherine Frenette

General Assembly Fifth Committee (GA5)
1. Improving Mechanisms for Accountability and Transparency within the UN System
2. Strengthening Compliance and Accountability in Field Missions with Special Regard to Sexual
​3. Exploitation and Abuse Cases
4. Consideration of the Secretary-General’s Reform Proposals

Delegates: Sophie-Camille Bélanger & Tommy Bédard
Head Delegate: Mme Frida Misago

                                                                            *DEPARTMENT OF DEVELOPMENT*

Food and Agriculture Organization of the United Nations (FAO)
1. Growing Green Cities through Urban Agriculture
2. Promoting Sustainable Agricultural Practices
3. Implementing Strategies for Agricultural Development in Post-Emergency Response Plans

Delegates: Julien Girard & François Martin
Head Delegate: Mme Clémence Bernard

International Telecommunication Union (ITU)

Promoting Digital Citizenship among Youth
Using ICTs to Promote Gender Equality and the Empowerment of Women
Advancing Human Rights and Development through Artificial Intelligence

Delegates: Camille Girard Dionne & Catherine Deslongchamps-Robitaille
Head Delegate: M. Etienne Hivon

United Nations Development Programme (UNDP)
1. The Role of Access to Clean Water in Eradicating Poverty
2. Sustainable Cities and Transportation: A Bridge to Development
3. Promoting Resilient Communities

Delegates: Alicia Dufour & Olivier Montreuil 
Head Delegate: M. Olivier Clavet

United Nations Educational, Scientific and Cultural Organization (UNESCO)
1. The Impact of Climate Change on World Heritage Sites
2. Fostering Environments for Freedom of Expression, Press Freedom, and Journalistic Safety
3. Combating Illicit Trafficking of Cultural Property

Delegates: Gabrielle Marleau & Juliette Estienne
Head Delegate: Mme Frida Misago

United Nations Environment Assembly (UNEA)
1. Conservation and Restoration of Ecosystems in Urban Areas
2. Empowering Youth for Sustainable Development
3. The Impact of Pollution on Marine Life

Delegates: Béatrice Baz-Laberge & Émile Maheu
Head Delegate: Mme Catherine Frenette

                                                   *DEPARTMENT OF HUMAN RIGHTS & HUMANITARIAN AFFAIRS*

Human Rights Council (HRC)
1. Reinforcing Businesses' Responsibility to Protect Human Rights
2. Effects of Terrorism on the Enjoyment of All Human Rights
3. The Right to Privacy in the Digital Age

Delegates: Boris Djeki & Salomé Paradis
Head Delegate: M. Étienne Hivon

International Organization for Migration (IOM)
1. Addressing Climate Migration and Cross-Border Disaster Displacement
2. Addressing the Issue of Migration in Libya
3. Strengthening Cooperation between IOM and Civil Society

Delegates: Élaine Champagne & Sarah-Jane Vincent
Head Delegate: Mme Clémence Bernard

United Nations Population Fund (UNFPA)
1. Sexual and Reproductive Health in Humanitarian Response
2. The Impact of Climate Change on Achieving Sustainable Population Growth
3. Managing the Needs and Challenges of an Ageing World

Delegates: Éric Tanguay & Guillaume Lesage
Head Delegate: Mme Frida Misago

World Food Programme (WFP)
1. Alleviating Hunger through the Strengthening of Global Partnership
2. Empowering Women to Combat Food Insecurity
3. Utilizing Technology and Innovation to Combat Hunger

Delegates: Alyssandre Savoie & Caroline Côté
Head Delegate: M. Vincent Côté

                                                                                            *ECOSOC*

Commission on Narcotic Drugs (CND)
Towards a New International Drug Strategy: Implementing the Recommendations of UNGASS 2016
Preventing the Illicit Cultivation of Drug Crops through Alternative Development
Strengthening Global Drug Policies to Address the Production and Trafficking of Counterfeit Goods

Delegates: Adrien Minjoulet-Rey & Elisabeth Huot
Head Delegate: M. Étienne Hivon

Commission on the Status of Women (CSW)
1. Promoting the Involvement of Women and Youth in Government
2. Combating Violence against Women Migrant Workers
3. Empowering Women and Girls in Rural Contexts

Delegates: Béatrice Nadeau & Kristina Michaud
Head Delegate: M. Olivier Clavet

Economic and Social Council Plenary (ECOSOC)
1. Strengthening the Coordination of Humanitarian Assistance
2. Integrating Sustainable Development into Post-Conflict Reconstruction
3. Implementing SDG 7: Ensure Access to Affordable, Reliable, Sustainable and Modern Energy for All

Delegates: Carol-Ann Robichaud & Noémie Beauclair
Head Delegate: Mme Catherine Frenette

                                                                               *DEPARTMENT OF PEACE & SECURITY*

Organisation for the Prohibition of Chemical Weapons (OPCW)
1. The Complete Eradication of Chemical Weapons
2. Providing Protection and Assistance to Victims of Chemical Weapons
3. The Role of the OPCW in Counter-Terrorism Efforts

Delegates: Charlotte Saintonge & Loic Séguin Faivre
Head Delegate: M. Vincent Côté 

Peacebuilding Commission (PBC)
1. Youth Participation in Peacebuilding
2. Leveraging Partnerships for Sustainable Peace
3. Opportunities and Challenges for Sustainable Peace in Burundi

Delegates: Diego Garcia & Isabelle Richard
Head Delegate: M. Olivier Clavet